2. avgust 2010

Julijsko branje

Iron Council

China Mieville, Iron Council (New Crobuzon 3)

»Shadows emerged from the funnel’s spigot to congeal in a shape between a body and a puddle of oil, a presence of dark, unsolid but profoundly there, a human shape of blackness. Gods, is that what you got from your study? Cutter thought. He had seen Judah animate hundreds of golems, but never one so uncorporeal. Judah raised his hands. The darkness golem stood. Eight feet of silhouette. It stepped into the night and became half-visible, a darkness on the dark that moved like a man.«

Še tretji del Crobuzonskega ciklusa. Podobno kot prvi dve – zelo dolgo, pretežno zanimivo, dobro branje, a nič zelo posebnega. Kasnejše Mievillove zadeve so boljše. Se pa v tej knjigi ukvarja z osvajanjem nepoznanega (beri: divji zahod) in vlaki.

wiki

Črno-belo pisane

Joanne Harris, Črno-belo pisane

»Enajst Štirideset moče čaka, dokler se ne ustavijo. Ko dvignem pogled, vidim, da mi je prinesel svežo skodelico čaja; earl grey z mlekom v malem vrčku in krožniček z dvema kockama sladkorja, zavitima v papir. Z robčkom si skrbno obrišem oči. Moje črtalo za oči pusti na njem črne sledi. Nenadoma mi postane jasno, da ne on ne jaz ne bova nikoli več videla Cheryl in njenega sinčka.«

Avtorica Čokolade, Petih četrtin pomaranče in Robidovega vina (pa še česa; omenjene tri sem bral), tokrat v zbirki kratkih zgodb. Vse zanimive, nekatere odlične, nekatere povprečne (kaj pa češ drugega od zbirke pričakovati), vse pa se da opisati z besedo »čudne«. Priporočam.

wiki

image

Rudy Rucker, The Ware Tetralogy

»It took almost an hour to ride the trip out. Towards the middle Stahn saw God. God was about the same as usual—a little more burnt, maybe. He wanted love as bad as Stahn did. This life was taking its toll on everyone.«

Rudy je matematik, računalničar in pisec znanstvene fantastike. V Ware Tetralogy je ponovno izdal štiri svoje tematsko povezane knjige, ki se ukvarjajo z razvojem umetnega življenja in odnosa ljudje/umetni ljudje. Samo, če so vam take stvari všeč. Še zanimivost – PDF različica knjige je brezplačna.

wiki

Začarano poletje

Irena Androjna, Začarano poletje

»Hrček se je sklonil in potipal skozi travo. Kmalu je naletel na košat marcipanov grmiček. Utrgal je sadež in ga dal v usta. Mmmmm, kako je dobro! Še enega, in še enega. Marcipana je bilo na pretek – kamor je segel s tačko, je zatipal nove polne grmičke. Najlepše pri tem je bilo, da te ni bolel trebuh, če si se ga najedel do sitega.«

Mali majski hrček se odpravi iz šole domov in po poti mu neznanec ukrade spričevalo … Potem se pa začnejo zanimive počitnice, v katere sta vmešani tudi vremenska čarovnica in njena nečakinja, pa krt, ki to ni, pa marcipanovi grmički … Najlepši pa je konec – ste si kdaj zaželeli, da bi se odlične počitnice ponovile? Krasna otroška knjiga slovenske avtorice, zelo zelo zelo priporočam!

Zveze in poznanstva

Donna Leon, Zveze in poznanstva

»Kot večina Italijanov je Brunetti verjel, da so vsi telefonski klici v državi nekje zabeleženi in da obstaja kraj, kjer se zbirajo kopije vseh poslanih faksov; bil pa je tudi med zelo redkimi Italijani, ki so vedeli, da je to res.«

Deveti primer komisarja Brunettija. Need I say more? Standardna Donna Leon – zanimivo pisanje, dober vpogled v italijanski (in še posebej beneški) pristop k življenju, pa zvodenel konec, ki ne dosega prvih dveh tretjin knjige. Za sposodit, prebrat in pozabit.

wiki

Drive

Daniel  H.  Pink, Drive: The surprising Truth About What Motivates Us

»He told the first group that he was timing their work merely to establish norms for how long it typically took someone to complete this sort of puzzle. To the second group he offered incentives. If a participant’s time was among the fastest 25 percent of all the people being tested, that participant would receive $5. If the participant’s time was the fastest of all, the reward would be $20. Adjusted for inflation, those are decent sums of money for a few minutes of effort—a nice motivator. How much faster did the incentivized group come up with a solution? On average, it took them nearly three and a half minutes longer

Knjig, ki jasno in glasno pove, da človeštva ne poganjata denar in kazen, temveč ustvarjalnost in da prvo lahko celo škodi. Poglejte si spodnji video in če se vam bo zdel zanimiv, toplo priporočam branje knjige.

wiki / video

Talosov ščit

Valerio Alessandro Manfredi, Talosov ščit

»Leonidas je razporedil vojsko na Termopilskem prelazu približno dva tedna zatem, ko se je odpravil, in takoj dal ukaz, naj popravijo star utrdbeni zid, ki je zapiral prehod. Nato je poslal skupino šeststotih fokiških hoplitov, da zasedejo Anopejski prelaz, ki bi sovražniku omogočil, da obkoli njihov položaj, zatem pa poskrbel za organizirano menjavo straž in oskrbovanje čet.«

Za konec pa še zgodovinski roman. (Menda) resnična dejstva (moje zgodovinske sposobnosti so bolj nekje okoli ničle, vedno sta me bolj zanimali sedanjost in prihodnost) in vanje postavljene izmišljene osebe (pa še nekaj takih, ki jih poznamo iz zgodovinskih knjig). Čas: od bitke na Maratonskem polju do bitke pri Termopilah. Zelo fino, edino na koncu sem pogrešal dodatek, ki bi mi povedal, kaj od prebranega temelji na zgodovinskih dejstvih in kaj je izmišljeno.

wiki

Ni komentarjev:

Objavite komentar

reklame